Πέμπτη 15 Μαρτίου 2012

Κυπελλούχος στα πέναλτι η Βουνοπλαγιά
Image
Κυπελλούχος η Βουνοπλαγιά
Έναν συναρπαστικό τελικό ανάμεσα σε Βουνοπλαγιά και Πεδινή παρακολούθησαν περίπου 1000 φίλαθλοι του ερασιτεχνικού ποδοσφαίρου που βρέθηκαν το βράδυ στο Εθνικό Στάδιο. Τροπαιούχος αναδείχτηκε η Βουνοπλαγιά στα πέναλτι με σκορ 2-3 κι ενώ ο κανονικός αγώνας και η παράταση είχαν λήξει ισόπαλα με 1-1. Η Πεδινή, αν και καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, δεν εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες που δημιούργησε, αντιθέτως η Βουνοπλαγιά είχε σε πολύ καλή μέρα τον Σκουλήκα, που έσωσε αρκετές φορές την εστία του.
Το σκορ του 90λεπτου διαμορφώθηκε σε διάστημα λίγων λεπτών και με πανομοιότυπο τρόπο για τις δύο ομάδες. Η Βουνοπλαγιά προηγήθηκε στο 52' με κεφαλιά του Σιώζιου μετά από εκτέλεση φάουλ του Κύρκου και η Πεδινή απάντησε 3 λεπτά με φάουλ του Παππά και κεφαλιά του Οικονόμου.
kypello-voynoplagia-2.jpgΑκολούθησε σωρεία χαμένων ευκαιριών από τις δύο ομάδες, που δεν απέφυγαν τελικά τη ψυχοφθόρο διαδικασία των πέναλτι, όπου εκεί οι παίκτες της Βουνοπλαγιάς έδειξαν περισσότερη ψυχραιμία και σήκωσαν το τρόπαιο.
Διαιτήτευσε ο κ. Κύρκος, που είχε βοηθούς τους Τάτση και Γούκο.

Οι συνθέσεις των ομάδων
kypello-voynoplagia-3.jpgΒουνοπλαγιά: Σκουλήκας, Τσίτσος, Κοίλιαρης, Νάστος, Αδαμαντίδης, Κύρκος, Μπάφας (44' λ.τρ. Καραγιάννης), Ραγιάς (91' Σίδερης), Σιώζιος (79' Μπαϊραμπάς), Κίτσιος, Μπέτζιος
Πεδινή: Κλήμης, Τσερμεντσέλης (114' Ευαγγελίδης), Γραμμόζης (104' Ντέλας), Παππάς, Οικονόμου, Μπίζιος, Κοκκιάδης, Ντέτσικας, Αμντραμάν, Κατσίφας (95' Δέρβας), Τσολάκος.

Το φιλμ του αγώνα
14' Ο Παππάς εκτέλεσε φάουλ έξω από την περιοχή, απέκρουσε σε κόρνερ ο Σκουλήκας.
15' Πάσα του Κίτσιου στον Μπάφα, αυτός σούταρε αλλά έδιωξε ο Κλήμης.
43' Κεφαλιά ο Κοκκιάδης, έδιωξε εξ' επαφής ο Σκουλήκας.
52' Ο Σιώζιος με κεφαλιά στην καρδιά της άμυνας από φάουλ του Κύρκου πετάχτηκε και με κεφαλιά έκανε το 1-0 για τη Βουνοπλαγιά.
55' Φάουλ του Παππά από αριστερά, πετάχτηκε ο Οικονόμου και με κεφαλιά το 1-1.
57' Ο Κίτσιος με ανοιχτό το τέρμα έστειλε την μπάλα μόλις άουτ.
78' Πάσα του Κοκκιάδη στον Αμντραμάν, σουτ από καλή θέση, έπεσε ο Σκουλήκας στη γωνία του και έδιωξε.
103' Ο Κίτσιος βρέθηκε μόνος με τον Κλήμη, πλάσαρε πάνω στον τερματοφύλακα.
108' Απευθείας φάουλ του Παππά, πετάχτηκαν δύο παίκτες της Πεδινής για την κεφαλιά, δεν βρήκε σε κανέναν και η μπάλα έφτασε στα χέρια του Σκουλήκα.
109' Ο Τσολάκος το γυριστό σουτ και απόκρουση του Σκουλήκα.