forum manteio

Δευτέρα 31 Ιανουαρίου 2022

ΠΑΣ Γιάννινα-Απόλλων Σμύρνης 2-0

Πίρσμαν και Εραμούσπε τα γκολ των Ηπειρωτών

Ο ΠΑΣ Γιάννινα επέστρεψε στις νίκες, αφού επικράτησε  με 2-0 του ουραγού Απόλλωνα στους Ζωσιμάδες στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Super League Interwetten.

Ο Απόλλωνας απείλησε πρώτος στο 5΄ με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κραγιόπουλου και τον Λοντίγκιν να διώχνει σε κόρνερ.

Στο 26' ο Πίρσμαν συνδυάστηκε άψογα με τον Γκαρντάβσκι και μπήκε στη μεγάλη περιοχή του Απόλλωνα από αριστερά και με δυνατό αριστερό σουτ άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους.

Στο 79' σέντρα του Μπρένερ, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Πάρα και ο διαιτητής Ευαγγέλου έδειξε την άσπρη βούλα.

Ο Εραμούσπε εκτέλεσε εύστοχα κάνοντας το 2-0 για τον ΠΑΣ.

Στο 87', ο  Μαρτίνες τροφοδοτεί τον Παπαγεωργίου ο οποίος έπιασε σουτ  και τον  Λοντίγκιν να παραχωρεί κόρνερ.

Στις καθυστερήσεις ο Τσιλούλης εκμεταλλεύτηκε την ασυνεννοησία των Κάργα και Λοντίγκιν και μπήκε στη φάση, για να κερδίσει πέναλτι στο φινάλε των καθυστερήσεων.

Ο Τσιλούλη εκτέλεσε το πέναλτι, όμως ο Λοντίγκιν έπεσε στην δεξιά του γωνία και μπλόκαρε.